Dołącz do Świadomych, Niezależnych Emocjonalnie & Finansowo oraz Szczęśliwych Kobiet

Obalamy schematy oraz destrukcyjne przekonania. Rozmawiamy o pieniądzach. Uczymy się zarabiać i inwestować.

Wolność finansowa i niezależność finansowa – czy wiesz, czym różnią się te dwa pojęcia?

Zarządzanie swoimi finansami, planowanie budżetu i ogólne panowanie nad zasobem pieniędzmi, którym dysponujesz, wymaga dobrego określenia miejsca, w którym jesteś oraz tego, do którego dążysz. Poznaj pojęcia wolność finansowa i niezależność finansowa oraz to, jakie są między nimi różnice.

Kalkulator wartości netto – zrozum swoje finanse

Do określenia tego, w jakim punkcie zaczynasz swoją przygodę ku świadomości finansowej służy m.in. Kalkulator Wartości Netto Twoich finansów, który zupełnie za darmo możesz pobrać tutaj.

Jeśli masz zrobić to dobrze, z pełną świadomością drogi, którą musisz pokonać, powinnaś również rozróżniać pewne podstawowe pojęcia, które będą drogowskazem na ścieżce, którą podążasz. Wyznaczą też Twój ostateczny cel. Początek roku to doskonały czas, aby zaplanować, gdzie jest Twój szczyt oraz poszczególne etapy, które mają Cię do niego zaprowadzić. Jesteś gotowa, aby go zdefiniować?

Wolność finansowa czy niezależności finansowa – jaki jest Twój cel?

Przyjrzyjmy się najpierw samym słowom i ich definicjom. Są one bardzo często mylone. Niektórzy stosują wzajemnie określenia wolność i niezależność finansowa, nie wiedząc, że ich znaczenie jest tak na prawdę różne. Częściej mówisz o sobie, że jesteś wolna, czy niezależna? Wolność finansowa to stan osoby, która nie ma ograniczeń. Częściej jest używane zatem jako wartość nadrzędna, jeden z fundamentów praw człowieka. Niezależność finansowa to pojęcie indywidualne. Jesteś niezależna, gdy możesz sama decydować o swoim życiu. Masz przestrzeń, aby podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje.

Przyda się również tutaj ogólne wytłumaczenie tych dwóch słów.

Według definicji pochodzący ze Słownika Języka Polskiego:

Niezależny – niepodporządkowany komuś, czemuś, decydujący o sobie; też: świadczący o braku podporządkowania komuś lub czemuś. Niebędący wyznaczonym, zdeterminowanym przez coś.

Wolnymogący postępować zgodnie z własną wolą; też o czyichś decyzjach: samodzielny, niezależny.

Krótko mówiąc, wolny, to o stopień wyżej niż niezależny. Podobnie jest w świecie finansów.

Bogactwo a niezależność i wolność finansowa. Czy bogaty znaczy wolny?

Jeśli zapytamy dowolną osobę o to, jaki byłby jej finansowy cel, z dużą pewnością odpowie, że chciałaby być bogata. Tylko, że bogactwo jest stanem dosyć subiektywnym i nie musi oznaczać wolności finansowej.

Co to znaczy być bogatym?

Bogaci ludzie mają pewien zasób pieniędzy, który pozwala im żyć na określonym poziomie. Oznacza to, że widzimy ich piękne domy, drogie samochody i wystawne życie. Bogatym można być od urodzenia, gdy dziedziczy się majątek lub poprzez posiadanie wysokiej pozycji w pracy, czy też zarządzanie firmą. Jednocześnie, osoba majętna może posiadać bardzo wysokie koszty życia, a nawet wspomagać się kredytami, które zapewniają jej funkcjonowanie na takim poziomie. Bardzo często osoby bogate to te, które zarobiły większą sumę pieniędzy, ale przez brak odpowiedniego zarządzania swoimi finansami, w bardzo szybkim czasie je tracą. Nie zostały one np. odpowiednio zainwestowane i pomnożone by zapewnić luksusowe życie przez dłuższy okres czasu. Bogaty jest czasami niewolnikiem utrzymania swojego status, co skutkuje tym, że pieniądze, zamiast dać mu wolność, ograniczają go. Powoduje to, że taki stan daleki jest do niezależności, a co dopiero wolności finansowej.

Co to jest zależność finansowa?

Na drugim biegunie wobec osoby bogatej, będzie ktoś, kogo określamy jako osobę zależną finansowo. W potocznym rozumieniu myślimy tak o kimś, kto nie posiada własnych pieniędzy. Może to być zatem zarówno osoba bezrobotna, korzystająca ze świadczeń socjalnych, młody człowiek, któremu wsparcia udzielają rodzice, jak i młoda mama zajmująca się wychowaniem dzieci, która zrezygnowała z pracy zawodowej. Jednak to nie wszystkie możliwości. Pracując na etacie, także jesteś osobą zależną. Musisz spełniać określone wymagania, aby utrzymać pracę. Aktywność zawodowa jest warunkiem zaspokojenia potrzeb i funkcjonowania, bez tego ciężko byłoby Ci przeżyć. Nie możesz pozwolić sobie na to, aby poza płatnym urlopem nie pracować. Czy zatem jest to wolność? Zdecydowanie nie. Podobnie, działalność gospodarcza, także nie jest gwarantem finansowej swobody. Niepewny dochód, konieczność opłacenia podatków i składek na ubezpieczenie potrafią jeszcze mocniej związać niż umowa z pracodawcą.

Co to jest niezależność finansowa?

Kim zatem będzie osoba, którą możemy określić jako ktoś niezależny finansowo? To osoba, która czuje się niezależna od jakichkolwiek osób czy instytucji finansowych. Nie musi prosić rodziców czy partnera o pieniądze, ponieważ posiada swój własne dochody. Nie czuje się uzależniona od publicznej służby zdrowia, bo wie, że stać ją na prywatne wizyty. Oczywiście nie uwzględniamy tutaj bardzo ciężkich przypadków zdrowia, których leczenie nie jest refundowane i bardzo często leczenie to koszt kilku – kilkunastu milionów złotych. Osoba niezależna finansowo nie martwi się o edukację swoich dzieci. To przede wszystkim ktoś, kogo zarobki przewyższają koszty życia.

Poduszka finansowa i planowanie budżetu – kroki do niezależności finansowej

Nie wystarczy zatem zarabiać, trzeba mieć nadwyżkę w postaci tzw. poduszki finansowej. To gwarant bezpieczeństwa na wypadek utraty pracy lub innego rodzaju problemów. Taki stan można osiągnąć na kilka sposobów. Najbardziej oczywistym wydaje się wzrost zarobków, ale nie jest on lekiem na wszystko. Równie rozsądnym krokiem będzie spłata różnego rodzaju kredytów i zobowiązań, które potrafią pochłaniać znaczną część dochodów. Sprawdza się też planowanie budżetu i rozsądne przyjrzenia się kosztom. Część z nich jest zapewne zbędna i wynika z naszych przyzwyczajeń, a nie realnych potrzeb. Osiągnięcie niezależności, to zatem nie tylko zwiększenie dochodów, ale również zmniejszenie kosztów życia. Osoba niezależna, nie martwi się o bieżące wydatki, okresowo nie musi pracować, ale nie jest kimś, kto może zupełnie nie przejmować się swoją finansową przyszłością. To pewien stan zdrowej równowagi.

Co to jest wolność finansowa?

Na końcu finansowej drogi jest zupełna wolność finansowa. Kiedy się ona zaczyna? Po pierwsze wtedy, gdy nie mamy paraliżujących zobowiązań. Pracujemy, bo lubimy, chcemy lub nadal budujemy świadomie swój przychód. Jednak brak stałego źródła, nawet w dłuższym okresie czasu nie jest dla nas problemem. Czy to oznacza, że wygraliśmy w totka? Zapewniam, że każdą kwotę można wydać, więc wolność finansowa, to nie szczęśliwy los na loterii. To utworzenie tzw. dochodu pasywnego, czyli źródła pieniędzy pochodzącego z różnego rodzaju inwestycji, które samodzielnie będą generowały dochód pozwalający się utrzymać. Taki stan jest prawdziwą wolnością, która przekłada się jednocześnie na inne dziedziny życia. Daje swobodę w podejmowaniu decyzji w wielu kwestiach, nie tylko tych, które dotyczą bezpośrednio pieniędzy. Brzmi jak bajka? Być może, ale całkiem realna do osiągnięcia.

Jaka zatem jest Twoja osobowość finansowa? Dążysz do niezależności finansowej? Koniecznie daj znać w komentarzu!

Magdalena Pydych

Magdalena Pydych

Admin
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O MNIE

Jestem Magdalena Pydych, prywatnie mama dwójki dzieci. Z wykształcenia jestem finansistką, z pasji natomiast strategiem biznesowym. Od 5 lat odnajduję się w świecie biznesu i inwestycji.  Od 2018 roku piszę dla kobiet, na podstawie własnych doświadczeń i przeżyć. Bywam cholernie szczera. Mówię i piszę o sprawach trudnych. Lubię rozmawiać o pieniądzach i finansach. Nie boję się prawdy. Kiedyś ugodowa i mało asertywna – dzisiaj uczę się stawiać granice. 

Uwielbiam pomagać innym. Chcę motywować i wspierać w pokonywaniu strachu przed zmianami. Tworzę przestrzeń dla kobiet, które pragną odkryć w sobie Kobietę Alfa – chcą być świadome, pewne siebie, niezależne i szczęśliwe! 

"Kobietą Alfa się nie rodzisz, Kobietą Alfa się stajesz."

Magdalena Pydych

Za darmo
Zacznij od
Polecam
Instagramowa wiedza

Pobierz Kalkulator Twojej Wartości Netto.

Dziękujemy!

Jesteś zapisana na listę oczekujących.

Zniżkę i wszystkie niezbędne informacje otrzymasz na maila.

Zapisz się na listę osób oczekujących!

* Zapisując się na listę osób zainteresowanych dołączeniem do Klubu, wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili z serwisu Kobiety Alfa. E-maile mogą zawierać informację o nowościach, usługach i produktach oferowanych przez platformę Kobiety Alfa. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać. Więcej szczegółów odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz na Polityka Prywatności.

Ilość miejsc w Klubie jest ograniczona, dlatego już dziś zapisz się i otrzymaj zniżkę 20%.

 

Dziękujemy!

Sprawdź pocztę i potwierdź złożone zamówienie na darmowy Kalkulator Wartości Netto.