Dołącz do Świadomych, Niezależnych Emocjonalnie & Finansowo oraz Szczęśliwych Kobiet

Obalamy schematy oraz destrukcyjne przekonania. Rozmawiamy o pieniądzach. Uczymy się zarabiać i inwestować.

Czy jesteś niezależna finansowo?

Czy Polki są niezależne finansowo?

Jeśli w rozmowie, czy to na kawie z przyjaciółką, czy też w rodzinnym gronie przy obiedzie padnie hasło niezależność finansowa, każda z nas z pewnością w pierwszym odruchu przytaknie, że oczywiście panuje nad swoimi pieniędzmi i ma własne środki. Czy to prawda? Czym dokładnie jest niezależność finansowa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. 

Niezależność finansowa – definicja 

Prawda jest jednak nieco inna. Często jesteśmy uzależnione materialnie od innych. Nawet jeśli samodzielnie zarabiamy, niekoniecznie powoduje to,  że możemy uznać się za osoby finansowo niezależne. 

A czym właściwie jest niezależność finansowa w kontekście kobiet? Wyobraź sobie, że nagle rozpada się Twój związek, a Twoje życie wywraca się o 180 stopni. Czy posiadasz własne oszczędności, do których masz dostęp i które pomogą Ci poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy masz pracę i umiejętności, które zapewnią Ci dopływ nowych pieniędzy? Życie jest nieprzewidywalne i nigdy nie powinnaś całkowicie uzależniać go od innych osób. Niezależność finansowa kobiet to stan, w którym dysponujesz własnymi środkami lub posiadasz pełny dostęp do budowanych wspólnie oszczędności i możesz korzystać z nich w razie konieczności. To stan, w którym Ty również budujesz i decydujesz o budżecie domowym. To stan, w którym rozwijasz swoją karierę zawodową stając się wartościową osobą na rynku pracy. 

Przyjrzyjmy się, jak naprawdę wygląda sytuacja materialna Polek i z czego ona wynika.

Kobiety na rynku pracy — jak aktualnie wygląda sytuacja?

Mało z nas dziedziczy fortunę, albo wygrywa w totolotka. Niezależność finansowa, to jednak najczęściej efekt ciężkiej pracy. Jednak to, co oczywiste, w przypadku kobiet jest często wyboistą drogą. Zawody, w których często spełniają się panie, są nisko dochodowe. Sektor oświatowy i opiekuńczy od lat jest niedofinansowany. Zawody takie jak pielęgniarka, nauczycielka, przedszkolanka lub opiekunka, są filarami społecznego funkcjonowania. Mimo to często zarobki osiągane w ten sposób pozwalają jedynie na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Oczywiście kobiety spełniają się też w wielu innych zawodach. Nie zawsze jednak mają taką możliwość. Nierówny dostęp do edukacji, trudność w dojazdach do większych ośrodków miejskich, często wpływają na kształt i rozwój późniejszej kariery. 

Osobną kwestię stanowi konieczność pogodzenia różnych życiowych ról. Jeśli kobieta planuje założyć rodzinę, siłą rzeczy przez pewien czas będzie wyłączona z rynku pracy. Ten okres może być zarówno dosyć krótki i liczony w miesiącach, jak i przy pewnych komplikacjach znacznie dłuższy i rozciągający się na lata. Mimo zmieniającej się rzeczywistości, nieco innym podziale ról, niż w naszych rodzinnych domach, nadal to kobiety w dużej mierze zajmują się dziećmi. Sprawia, to, że w tym okresie ich dochody są niższe, nie są aktywne na polu zawodowym, co przekłada się także na dalszy rozwój ich kariery. Pracująca mama pod względem kariery 

O czym mówią nam wyniki raportu „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy”? 

Wiarygodne badania publikuje regularnie CBOS. Analiza raportu „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy” pozwala wysnuć wnioski o aktualnej sytuacji. W ankiecie zadano badanym szereg pytań dotyczącym ich oceny sytuacji zawodowej. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni wspominały o utrudnionej drodze do awansu, dysproporcjach w zarobkach oraz trudnościach w pogodzeniu opieki nad rodziną z rozwojem na polu zawodowym. Wyraźnie widać jednak, że Polki stawiają na pracę, jako pewny sposób na osiągnięcie finansowej niezależności:

Na przestrzeni ostatnich 5 lat spadł odsetek osób, które są gotowe zrezygnować z pracy zawodowej w sytuacji, gdyby ich współmałżonek zarabiał wystarczająco dużo, a wzrósł udział odpowiedzi „zdecydowanie nie”. Można więc wnioskować, że praca ma dla badanych coraz częściej wartość poza zarobkową i jest to spostrzeżenie znaczące w kontekście świadczeń takich jak program Rodzina 500+. Okazuje się bowiem, że myśląc o pracy zawodowej, badani mają na względzie przede wszystkim nie osiągane dochody (które można by pozyskać np. w ramach świadczeń), ale inne kwestie, np. rozwój, spełnienie, kontakty z innymi ludźmi.”

Droga do niezależności finansowej — czy jest w zasięgu moich możliwości?

Ciężko jest zatem odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy Polki są niezależne finansowo. Z pewnością borykają się na tej drodze z licznymi problemami. Jednak przy odpowiedniej edukacji, jasno opracowanym planie działania i konsekwencji jest to możliwe. Powiedzmy sobie jasno, wolność pod względem ekonomicznym nie musi oznaczać ani zawrotnej kariery, ani milionów zgromadzonych na koncie. To raczej pewność, że mamy zasoby, aby poradzić sobie w każdej życiowej sytuacji

Czy zatem mogę osiągnąć niezależność, mając nawet niewielkie środki? Oczywiście, że tak! Kropla drąży skałę. Nawet małe kroki, czy zmiana nawyków potrafią przybliżyć nas do upragnionego celu. Pierwsze co powinnaś zrobić, to krytyczna analiza Twojej sytuacji i określenie tego, co chcesz osiągnąć. Nie masz żadnego dochodu i chcesz zacząć zarabiać? Pracujesz, ale masz wrażenie, że Twoje pieniądze nie należą do Ciebie i chcesz to zmienić? Masz już pewien zasób środków i chcesz zabezpieczyć swoją przyszłość? Każdy z tych scenariuszy możesz zrealizować.

Poznaj 5 kroków do Twojej niezależności finansowej

Bez względu na to, jaki stawiasz sobie cel, istnieje garść uniwersalnych zasad, które warto poznać. Jak wiele zmian, które chcesz wdrożyć takich jak: nauka języka, zdrowe odżywianie, tak i w przypadku wolności ekonomicznej potrzebujesz wiedzy i wsparcia osób, które przeszły tę drogę. Poznaj zatem rekomendowane przez nas i ekspertów z tej dziedziny sposoby.

1. Inwestuj w siebie, zanim zaczniesz inwestować w innych

Każda wiedza i zdobyte przez Ciebie umiejętności mogą stanowić Twój kapitał na przyszłość. Uważasz, że już dawno zakończyłaś etap nauki i nie potrzebujesz znowu się dokształcać? Nic bardziej mylnego. Masz małe dziecko? Poświęć ten czas na naukę nowego języka. Poświęć temu nawet 15 minut dziennie, a efekty, które osiągniesz po kilku miesiącach, z pewnością Cię zaskoczą. Masz biurową pracę, którą kończysz o 16? Wieczorami masz nieco wolnego czasu. Poświęć go na naukę rękodzieła, prowadzenia projektów lub czegokolwiek innego co Cię interesuje. Nie musisz nawet inwestować w to pieniędzy. Wiele materiałów znajdziesz zupełnie za darmo.

2. Mądrze zarządzaj swoim budżetem 

Nieważne, czy zarabiasz relatywnie mało, czy też możesz pochwalić się na tym polu sukcesami. Określ swoje potrzeby, podlicz bieżące wydatki i konsekwentnie buduj poduszkę finansową. Możesz odkładać nawet niewielkie kwoty, a z pewnością z czasem uzbierasz sumę, która da Ci pewność, że poradzisz sobie w każdej sytuacji. 

3. Poznaj narzędzia, które pomogą Ci w osiągnięciu zamierzonych celów

Czasami, aby uzyskać efekty, potrzebujesz nieco wsparcia. Akcesoria takie jak planer wydatków, gotowy domowy budżet, czy kursy uczące tego, jak oszczędzać, to niewielka inwestycja, która może zwrócić Ci się z nawiązką. Takie narzędzia, w miarę upływu czasu, powinny właśnie pojawiać się na portalu Kobiety Alfa. Byś mogła swobodnie z nich korzystać i czerpać wiedzę!

4. Zawsze posiadaj swoje pieniądze 

Nie ma odstępstw od tej reguły. Nieważne, czy żyjesz w związku, w którym partner ma dużo wyższe zarobki, czy utrzymujesz się sama. Nawet gdy nie masz stałego dochodu, możesz szukać możliwości dodatkowego zarobku. Oceń realnie swoje umiejętności i poszukaj sposobu, jak możesz je wykorzystać. Takie działanie zabezpieczy Cię na przyszłość i będzie Twoją osobistą inwestycją w niezależność finansową. 

5. Podejmuj śmiałe decyzje na miarę swoich możliwości

Nie każda z nas ma zasoby, aby piastować wysokie stanowiska, albo zarządzać własną firmą. Jednak czasami, to strach przed nieznanym jest naszym największym hamulcem. Zastanów się, co możesz zrobić, aby rozwinąć zawodowe skrzydła? Iść do szefa po podwyżkę, zmienić pracę, czy otworzyć własną działalność? Specjaliści w dziedzinie ekonomii piszą dużo o kobiecej przedsiębiorczości i tego, co motywuje kobiety do podjęcia śmiałych kroków: „Ich główne motywacje prowadzenia swojej firmy to: dążenie do niezależności, chęć osiągania wyższych dochodów, wrodzona przedsiębiorczość, sprzyjające warunki  na  rynku,  brak  innych  możliwości  zatrudnienia,  zagrożenie  bezrobociem”

Nawet jeśli aktualnie jesteś w momencie, gdy niezależność finansowa jest poza Twoim zasięgiem, pamiętaj, że możesz odmienić tę sytuację. Odrobina wiedzy, szczypta motywacji i wytrwałość w dążeniu do celu, to Twój największy kapitał. 

Niezależność finansowa i wolność ekonomiczna – największy kapitał Samicy Alfa 

Nie muszę Ci chyba mówić, że niezależność finansowa jest największym kapitałem Kobiety Alfa. Bo to ona przyczynia się bezpośrednio na niezależność emocjonalną!  Wspominałam już o swojej drodze przy okazji wyjaśnienia, czym jest dla mnie Kobieta Alfa. Wiesz, że niezależność finansowa może mieć różną postać, jednak niezależnie od progu i celu, który sobie wyznaczysz, zawsze będzie, to Twój krok na drodze do szeroko pojętej życiowej wolności. Dlatego też chcę Cię wspierać w tym procesie. Będę się dzielić swoimi doświadczeniami, a także obserwacjami innych kobiet. Nie musisz wyważać otwartych drzwi, możesz skorzystać z przemyśleń, rozwiązań oraz porad innych kobiet. Stań się zatem częścią naszej watahy

 

1. “Mężczyźni i kobiety na rynku pracy”; komunikat CBOS https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_128_18.PDF

2. „Wspieranie przedsiębiorczości kobiet” Agnieszka Czajkowska https://zn.mwse.edu.pl/index.php/zn/article/view/491/460

Magdalena Pydych

Magdalena Pydych

Admin
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O MNIE

Jestem Magdalena Pydych, prywatnie mama dwójki dzieci. Z wykształcenia jestem finansistką, z pasji natomiast strategiem biznesowym. Od 5 lat odnajduję się w świecie biznesu i inwestycji.  Od 2018 roku piszę dla kobiet, na podstawie własnych doświadczeń i przeżyć. Bywam cholernie szczera. Mówię i piszę o sprawach trudnych. Lubię rozmawiać o pieniądzach i finansach. Nie boję się prawdy. Kiedyś ugodowa i mało asertywna – dzisiaj uczę się stawiać granice. 

Uwielbiam pomagać innym. Chcę motywować i wspierać w pokonywaniu strachu przed zmianami. Tworzę przestrzeń dla kobiet, które pragną odkryć w sobie Kobietę Alfa – chcą być świadome, pewne siebie, niezależne i szczęśliwe! 

"Kobietą Alfa się nie rodzisz, Kobietą Alfa się stajesz."

Magdalena Pydych

Za darmo
Zacznij od
Polecam
Instagramowa wiedza

Pobierz Kalkulator Twojej Wartości Netto.

Dziękujemy!

Jesteś zapisana na listę oczekujących.

Zniżkę i wszystkie niezbędne informacje otrzymasz na maila.

Zapisz się na listę osób oczekujących!

* Zapisując się na listę osób zainteresowanych dołączeniem do Klubu, wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili z serwisu Kobiety Alfa. E-maile mogą zawierać informację o nowościach, usługach i produktach oferowanych przez platformę Kobiety Alfa. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać. Więcej szczegółów odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz na Polityka Prywatności.

Ilość miejsc w Klubie jest ograniczona, dlatego już dziś zapisz się i otrzymaj zniżkę 20%.

 

Dziękujemy!

Sprawdź pocztę i potwierdź złożone zamówienie na darmowy Kalkulator Wartości Netto.