Dołącz do Świadomych, Niezależnych Emocjonalnie & Finansowo oraz Szczęśliwych Kobiet

Obalamy schematy oraz destrukcyjne przekonania. Rozmawiamy o pieniądzach. Uczymy się zarabiać i inwestować.

Jak obliczyć swoją wartość netto?

Wartość netto to bardzo istotne pojęcie, które występuje w finansach osobistych. W tym artykule przedstawię Ci definicję oraz postaram się wyjaśnić, dlaczego warto potrafić określić swoją wartość netto i przez jej pryzmat patrzeć na inne osoby, które mają na Ciebie wpływ – np. celebryci i influencerzy. 

Podczas przeglądania mediów społecznościowych nieustannie trafiasz na osoby dzielące się zdjęciami z pobytu w luksusowych hotelach, ubierającymi najdroższe, markowe ubrania i jeżdżące najnowszymi samochodami. Tego typu materiały cieszą się bardzo dużą popularnością w social mediach. Niestety, ale jeśli algorytmy każdego dnia serwują nam takie treści, to łatwo dojść do wniosku, że z Twoim “normalnym” życiem jest coś nie tak. Przecież nie stać Cię na takie luksusowe życie pomimo, że robisz wszystko, aby zarobić jak najwięcej pieniędzy. 

Okazuje się, że nie o każdej osobie, która prowadzi życie o wysokim standardzie finansowym, możemy powiedzieć, że w rzeczywistości jest bogata. Takie osoby mogą żyć ponad stan, korzystając z pieniędzy, których tak naprawdę nie posiadają. I z odpowiednich obliczeń, którymi się dziś zajmiemy, wyjdzie jasno: wartość netto ich finansów może być nawet ujemna

Czym jest Twoja wartość netto?

Na Twoją wartość netto składają się dwie rzeczy. Pierwsza z nich to to, co masz w posiadaniu. Mówimy o mieszkaniu, samochodzie, być może kilku antycznych meblach, które udało Ci się skądś zdobyć. Możliwe, że masz w posiadaniu wartościowe obrazy. To wszystko będzie się tutaj wliczało. Ważne jednak, aby pamiętać o byciu realistką. Jeśli kupiłaś swoje mieszkanie za czterysta tysięcy w momencie, kiedy była to nieruchomość w najnowszym budownictwie w mieście – dziś jego wartość jest prawdopodobnie mniejsza. Zamiast czterystu należałoby więc wpisać trzysta dwadzieścia. Nawet jeśli zrobiłaś tam remont z rozmachem, który wyniósł okrągłe sto tysięcy- zastanów się, czy ewentualna nabywczyni będzie chciała za to zapłacić? Przemyśl, ile mogłabyś tam wpisać faktycznej, aktualnej wartości.

Sprawa ma się podobnie z samochodem. Jeśli rok temu kupiłaś piękne auto, które było warte czterdzieści tysięcy, dziś jego wartość rynkowa zapewne jest mniejsza. Tak to już jest. Dlatego trzeba to dokładnie przemyśleć i wpisywać rzeczywistą kwotę, którą mogłabyś dostać, gdybyś akurat teraz chciała sprzedać swoje zasoby.

Druga składowa wartości netto to Twoje zobowiązania. Mówimy więc o wszystkich kredytach, pożyczkach, zadłużeniach kart kredytowych czy innych spłatach, których musisz dokonać. 

Jak obliczyć majątek netto?

Pokażę Ci to na prostym przykładzie. Weźmy na tapetę fikcyjną Monikę, która zarabia 8000 zł miesięcznie. Posiada samochód, który dziś jest wart około 6000 zł. Jej stałe opłaty za wynajem mieszkania, auto i inne potrzeby życiowe to około 6600 zł. Może więc, oczywiście uogólniając, oszczędzić 1400 zł każdego miesiąca (załóżmy, że wcześniej niczego nie odkładała- zaczyna dopiero teraz). Wartość netto jej finansów w tej chwili, gdyby miała uregulować wszystkie swoje zobowiązania i odjąć je od aktywów, wynosi około 1400 zł + 6000 zł (samochód) = 7400 zł. Gdyby Monika zdecydowała się dziś sprzedać wszystko, co posiada, a potem wyjechać w podróż dookoła świata, mogłaby ze sobą zabrać właśnie taką kwotę. 

Darmowy kalkulator

Stworzyłam arkusz – kalkulator, który pomoże Ci obliczyć wartość netto Twoich finansów. Jest bardzo intuicyjny w obsłudze i z pewnością poradzisz sobie z jego funkcjami. Zachęcam Cię do przygotowywania takiego zestawienia regularnie, raz na kilka miesięcy. Dzięki takiemu działaniu będziesz miała czarno na białym: czy Twoja wartość netto zwiększa się, a może maleje? To natomiast pozwoli Ci poszukać ewentualnych przyczyn tego, dlaczego Twoje osobiste finanse zmniejszają się, zamiast rosnąć w górę. Odzyskasz kontrolę nad jedną z najważniejszych sfer życia, jaką są pieniądze.

Pobierz darmowy kalkulator wartości netto

Dlaczego warto znać swoją wartość netto? 

Umiejętność obchodzenia się z majątkiem i odpowiednie zarządzanie jego zasobami – wszystko to zaoszczędzi Ci wiele stresu i pozwala budować lepszą codzienność. Z pewnością znasz słynne powiedzenie, że pieniądze szczęścia nie dają. Ciężko się z tym jednak zgodzić, bowiem są bardzo istotnym czynnikiem na drodze do poczucia spełnienia. Jeśli więc nie czujesz się z nimi pewnie, zacznij pracować nad tą sferą i spróbuj to zmieniać. 

Mam nadzieję, że udostępniony kalkulator i podstawowa wiedza na jego temat zachęcą Cię do lepszej organizacji Twojego osobistego budżetu. To niezwykle cenna umiejętność, która znacząco wpłynie na podniesienie jakości życia. O to nam, kobietom alfa, właśnie chodzi. Stoimy pewnie na swoich nogach i dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, na co nas stać. 

Wartość netto – podsumowanie 

Żyjemy w czasach, w których dostęp do informacji jest w zasadzie nieograniczony. Możemy bardzo wiele się nauczyć nawet nie wychodząc z domu. Jest to, według mnie, nasza wielka przewaga, ale też przekleństwo. Często wydaje nam się, że nie musimy się na czymś znać, bo jak będziemy chciały – możemy się zaznajomić od ręki. Są jednak tematy, takie jak finanse osobiste, które powinnyśmy obowiązkowo wziąć pod uwagę.

Bycie osobą świadomą w kwestii pieniędzy to jedna z najważniejszych umiejętności, które możemy zdobyć. Od nich zależy bowiem komfort naszego codziennego życia. Jeśli więc chcesz od czegoś zacząć – wartość netto finansów to rewelacyjny początek.

Magdalena Pydych

Magdalena Pydych

Admin
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

O MNIE

Jestem Magdalena Pydych, prywatnie mama dwójki dzieci. Z wykształcenia jestem finansistką, z pasji natomiast strategiem biznesowym. Od 5 lat odnajduję się w świecie biznesu i inwestycji.  Od 2018 roku piszę dla kobiet, na podstawie własnych doświadczeń i przeżyć. Bywam cholernie szczera. Mówię i piszę o sprawach trudnych. Lubię rozmawiać o pieniądzach i finansach. Nie boję się prawdy. Kiedyś ugodowa i mało asertywna – dzisiaj uczę się stawiać granice. 

Uwielbiam pomagać innym. Chcę motywować i wspierać w pokonywaniu strachu przed zmianami. Tworzę przestrzeń dla kobiet, które pragną odkryć w sobie Kobietę Alfa – chcą być świadome, pewne siebie, niezależne i szczęśliwe! 

"Kobietą Alfa się nie rodzisz, Kobietą Alfa się stajesz."

Magdalena Pydych

Za darmo
Zacznij od
Polecam
Instagramowa wiedza

Pobierz Kalkulator Twojej Wartości Netto.

Dziękujemy!

Jesteś zapisana na listę oczekujących.

Zniżkę i wszystkie niezbędne informacje otrzymasz na maila.

Zapisz się na listę osób oczekujących!

* Zapisując się na listę osób zainteresowanych dołączeniem do Klubu, wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili z serwisu Kobiety Alfa. E-maile mogą zawierać informację o nowościach, usługach i produktach oferowanych przez platformę Kobiety Alfa. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać. Więcej szczegółów odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz na Polityka Prywatności.

Ilość miejsc w Klubie jest ograniczona, dlatego już dziś zapisz się i otrzymaj zniżkę 20%.

 

Dziękujemy!

Sprawdź pocztę i potwierdź złożone zamówienie na darmowy Kalkulator Wartości Netto.